- Cena
Proč nakupovat u nás
- Jsmena trhu již 23 let
- Poskytujemedoplňkové služby
- Máme zlatý certifikátověřeno zákazníky
- Nabízímeširoký sortiment
Jak vybrat sekačku
Rozhodujícím faktorem při výběru sekačky je velikost plochy, kterou budeme muset sekat. Zde se dává do poměru plocha zahrady a šířka záběru sekačky a pravidla jsou asi následující:
• šíře záběru 32 cm .............................do 200 m2 plochy
• šíře záběru 40 cm .............................do 350 m2 plochy
• šíře záběru 40- 45 cm .......................do 500 m2 plochy
• šíře záběru 45- 53 cm .....................do 1000 m2 plochy
• šíře záběru 53 cm a více ................nad 1000 m2 plochy
Dalším důležitým kritériem je volba mezi elektrickým a benzinovým provedením, případně AKU bateriovým.
Elektrické sekačky jsou lehčí a tudíž i snadněji ovladatelné, ale jste odkázáni na přívodní šňůru, která takřka vždy při práci překáží nebo se ukáže kratší než by měla být :-(.
K přednostem elektrických sekaček patří lehká ovladatelnost, snadná údržba, nízká hlučnost, nižší provozní náklady, možnost sečení i více svažitých ploch a zpravidla nižší cena.
95% nabídky elektrických sekaček na trhu je bez pojezdu, to znamená, že sekačku tlačíte vlastními silami. Elektrickou sekačku s pojezdem lze u nás vybrat tady... . Nově také přicházejí výrobci s malými benzinovými sekačkami s pojezdem, které doplňují onu skromnou nabídku elektrických s pojezdem.
Benzinové sekačky jsou vhodné pro větší plochy i vyšší a hustší travní porosty a jsou zpravidla výkonnější. Při sečné ploše od 400 m2 je již dobré uvažovat o koupi tohoto typu sekačky. V případě benzínového typu počítejte s tím, že Vám trochu více času zabere údržba. Pro sekačku s pojezdem (samochodnou) se rozhodněte, jestliže máte velkou zahradu a nebo chcete sekat bez námahy. Při úvahách nad pojezdem či bez, myslete i na pohyb se sekačkou s plným košem - při jeho naplnění se stává pohyb se sekačkou bez pojezdu obtížnější.
I startování sekačky nemusí být vždy jednoduchá záležitost, sice již současné sekačky jsou obecně mnohem jednosušeji startovatelnými, než tomu bylo v dobách dřívějších. I přesto ženám a seniorům doporučujeme nákup sekačky s elektrostartérem.
Dalším kritériem je prostor, kde budeme sekat. Potřebujeme-li sekat obtížně přístupné plochy, není určitě rotační sekačka tím vhodným řešením. Zde je třeba podle velikosti plochy zvolit buď elektrickou strunovou sekačku nebo motorovou kosu (křovinořez). Více informací k volbě těchto strojů jsme Vám připravili v článku zde: Jaký koupit křovinořez...
Poslední kriterium je výška trávníku.
Máte-li chatu nebo chalupu, kterou nemůžeme v sezoně pravidelně navštěvovat a tedy pravidelně ošetřovat zdejší trávník, může se nám stát, že budeme muset sekat vzrostlý travní porost. V takovém případě, pozorně sledujte údaj o maximální výšce střihu nebo uvažujte o nákupu lištové sekačky nebo bubnové sekačky. Chcete-li ji využívat skutečně efektivně, měly by Vaše potřeby splňovat následující kritéria. Plocha určená k sečení by měla podstatně přesahovat 1500 m2 a mělo by se jednat o trávník, který se seče 2-4krát ročně, tzn. že je nutné sekat již vzrostlou trávu (i několik desítek centimetrů), se kterou si již rotační sekačka neporadí. Případně by se mělo jednat o náročný terén (např. ve svahu, zvlněný atd.). V případě, že tyto Vaše potřeby jsou skutečně tak náročné, pak Vás tyto samojízdné sekačky s čelní žací lištou přesvědčí perfektním střihem a jednoduchou obsluhou. Mají nízko položené těžiště, ergonomická vodicí madla a antivibrační ochranu, které zajišťují efektivní práci a šetří Vaše síly.
A ještě stručně k údržbě rotačních sekaček:
než uvedete sekačku do provozu, pozorně se seznamte s jejím návodem. U benzinové sekačky doplňte olej do motoru a načerpejte benzin. U elektrických sekaček je nutné zkontrolovat neporušenost kabelu elektrické energie.
Pravidelná údržba by měla zahrnovat kontrolu stavu oleje, benzínu a znečištění vzduchového filtru u benzinové sekačky. Čištění vnitřní řezné plochy u obou druhů sekaček. Nabroušení nože, jeho vyvážení a očištění celé sekačky pak patří také k základním úkonům.
Na konci sezony u benzinové sekačky je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a dle potřeby vzduchový filtr.
- Přejít do kategorie: Benzínové sekačky
- Přejít do kategorie: Elektrické sekačky
- Přejít do kategorie: Aku sekačky
- Přejít do kategorie: Vřetenové sekačky
- Přejít do kategorie: Lištové sekačky